Väder

Tokyos klimat månad för månad

Varma, fuktiga somrar, milda och soliga vintrar och mest regn på hösten. Här är JMA:s officiella normalvärden för Tokyo och vad de betyder för när du ska åka.

Tokyo har ett fuktigt subtropiskt klimat. För en svensk betyder det att vintern är mildare och soligare än hemma, medan sommaren är betydligt varmare och fuktigare än vad vi är vana vid. Våren och hösten är de mest behagliga perioderna, men hösten är också regnig.

Siffrorna nedan är Japan Meteorological Agencys (JMA) normalvärden för mätstationen Tokyo, beräknade på perioden 1991–2020. Det är medelvärden. Ett enskilt år kan vara varmare, kallare eller regnigare.

Klimattabell för Tokyo

MånadMax °CMin °CMedel °CNederbörd mmSoltimmarLuftfuktighet %
Januari9,81,25,459,7192,651
Februari10,92,16,156,5170,452
Mars14,25,09,4116,0175,357
April19,49,814,3133,7178,862
Maj23,614,618,8139,7179,668
Juni26,118,521,9167,8124,275
Juli29,922,425,7156,2151,476
Augusti31,323,526,9154,7174,274
September27,520,323,3224,9126,775
Oktober22,014,818,0234,8129,471
November16,78,812,596,3149,864
December12,03,87,757,9174,456
År20,312,115,81 598,21 926,765

Källa: Japan Meteorological Agency (JMA), normalvärden för mätstationen Tokyo 1991–2020. Hämtat november 2026.

Årsmedeltemperaturen är 15,8 grader, och den totala nederbörden 1 598,2 millimeter per år. Soltimmarna summeras till 1 926,7 per år. Den varmaste månaden är augusti med en medeltemperatur på 26,9 grader och dagsmax 31,3 grader. Den kallaste är januari med 5,4 grader i medel.

Vinter: december–februari

Vintern i Tokyo är torr och solig. Januari har i snitt 192,6 soltimmar, mest av alla månader, och bara 59,7 millimeter nederbörd. Dagsmax ligger kring 10 grader, och nätterna är nära nollan men oftast över. Snö förekommer men sällan i större mängd i staden.

Det gör vintern till en underskattad tid för stadsresor. Luften är ofta klar, och sikten mot Fuji är som bäst under den här perioden. Kläder som för en svensk höst räcker gott. Läs mer om säsongerna på bästa tiden att åka till Japan.

Vår: mars–maj

Våren blir snabbt mildare. Medeltemperaturen stiger från 9,4 grader i mars till 18,8 i maj. Det är körsbärsblommornas tid – JMA:s normalvärde för full blom i Tokyo är 31 mars, se körsbärsblom i Japan. April och maj är bland årets mest behagliga månader, med lagom värme och måttligt regn. Detaljer om april står på Japan i april.

Sommar: juni–augusti

Juni inleds med regnperioden, tsuyu, då det är fuktigt och mulet. Juni har bara 124,2 soltimmar i snitt, färre än vintermånaderna. I juli och augusti kommer värmen: dagsmax 29,9 respektive 31,3 grader och nätter över 22 grader. Luftfuktigheten ligger kring 75 procent.

Värmen är en hälsorisk

Japansk sommarvärme är fuktig och tung. Drick mycket vatten, sök skugga och luftkonditionering mitt på dagen och planera långa promenader på morgonen eller kvällen. Appen Safety tips skickar även varningar om värmeslag.

Sommaren är också början på tyfonsäsongen. Siffror och råd finns på sidan om jordbävning och tyfon nedan.

Höst: september–november

September och oktober är de regnigaste månaderna, med 224,9 och 234,8 millimeter. September är fortfarande varm, med medel 23,3 grader, medan oktober sjunker till 18,0. Det är också tyfonsäsongens topp. Läs Japan i september och Japan i oktober för månaderna i detalj.

November är ofta den mest behagliga höstmånaden. Nederbörden faller till 96,3 millimeter, luftfuktigheten till 64 procent och medeltemperaturen till 12,5 grader. Höstfärgerna kommer till Tokyos parker sent på hösten.

Vilken månad passar dig?

Den stora skillnaden mot Sverige är alltså inte vintern, som är mildare, utan sommaren. Planerar du en resa på svenska sommarlovet, räkna med värme och fukt hela dagen.

Du vill …VäljTänk på
Se körsbärsblomSlutet av mars–början av aprilMest folk och högst priser
Ha behagligt väder för långa promenaderApril, maj, oktober, novemberOktober är regnig
Klar luft och sikt mot FujiDecember–februariKalla kvällar
Sommarfestivaler och fyrverkerierJuli–augustiVärme och fukt, tyfonrisk
Undvika regnDecember–februariLägst nederbörd, men kallast

Källa: Japan Meteorological Agency (JMA), normalvärden för mätstationen Tokyo 1991–2020. Hämtat november 2026.

Hotell i Tokyo

Jämför hotell i alla områden för den månad du valt.

Se hotell i Tokyo →

Packa efter klimatet

Så läser du tabellen

Max- och mintemperaturen är medelvärdet av dagens högsta och lägsta temperatur under månaden. Nederbörd är den totala mängden regn och snö under månaden i genomsnitt, och soltimmar den totala tiden med sol. En månad med mycket regn kan ändå ha många fina dagar om regnet kommer i några kraftiga skurar, vilket är vanligt på hösten.

Tänk också på att mätstationen ligger i centrala Tokyo. I bergen kring Hakone, Nikko och Fuji är det svalare, och vid kusten blåser det mer. Planerar du utflykter, kontrollera vädret för just den orten.

Japanska städer kräver mycket gående, så bekväma skor är viktigast året runt. Ta med paraply på våren och hösten, lätta och luftiga kläder på sommaren och en varm jacka på vintern. Inomhus är det ofta varmt på vintern och kallt av luftkonditionering på sommaren, så lager fungerar bäst. Planerar du att göra mycket i Tokyo på en kort resa, lägg inomhusmål som reserv för regnet.

Vanliga frågor

Vilken är den varmaste månaden i Tokyo?

Augusti, med medeltemperatur 26,9 grader och dagsmax 31,3 grader enligt JMA:s normaler 1991–2020.

Vilken månad regnar det mest i Tokyo?

Oktober, med i snitt 234,8 millimeter. September ligger nära med 224,9 millimeter.

Snöar det i Tokyo?

Det händer, men sällan i större mängd. Vintern är framför allt torr och solig.

När är bästa tiden att åka till Tokyo?

April, maj, oktober och november ger behagligast väder. Se bästa tiden att åka.

Varifrån kommer siffrorna?

Från Japan Meteorological Agency (JMA), normalvärden för mätstationen Tokyo under perioden 1991–2020.

Läs mer